מהו פירוק שיתוף?

מהו פירוק שיתוף? ביצוע פירוק שיתוף בדירת המגורים תוך מכירת הדירה וחלוקת הרווחים בין הצדדים הוא לרוב נושא טעון רגשית.  כל אחד מבעלי הזכויות בנכס יכול להגיש תביעה לפירוק שותפות בנכס מסוים בכל עת, הזכות לפירוק השיתוף היא זכות יסוד קניינית.

 

הפסיקה קובעת כי פירוק שיתוף בדירה במסגרת הליך גירושין, שונה מפירוק שיתוף של נכס בין שותפים עסקיים. 

בעת גירושין הצדדים צריכים לחלק בניהם את הנכסים המשותפים.

חלוקת רכוש משמעותה לחלק רק את הנכסים המשותפים, יש צורך להגדיר אילו נכסים נחשבים למשותפים ואילו שייכים לכל אחד מבני הזוג בנפרד. 

וחשוב לציין שרק לאחר פירוק השיתוף ניתן יהיה לחלק את הנכסים בין בני הזוג.

באיזה אופן משפיע המונח פירוק שיתוף על המשך קיומה של דירת המגורים המשותפת של בני הזוג שנחשבת לרוב לנכס המשמעותי ובעל הערך הגבוה ביותר שלהם?

מתי אפשר להגיש תביעה לפירוק שיתוף?

בפירוק שיתוף דירה של בני זוג נשואים, בית המשפט יבחן בצורה רחבה את נושא הפירוק לצורך קבלת החלטה שמשקללת את זכויותיהם הרכושיות של הצדדים עם הצרכים של ילדיהם.

עיכוב פירוק שיתוף בדירת מגורים 
-סעיף 40א לחוק המקרקעין קובע כי בדירה של בני זוג שמתגוררים בה קטינים, פירוק השיתוף באמצעות מכירת הנכס וחלוקת הפדיון יידחו עד אשר יימצא סידור מגורים ראוי עבור הילדים הקטינים וההורה המשמורן. 

-נוסף על כך, סעיף 6א לחוק יחסי ממון גם כן קובע שמכירת דירת המגורים של בני הזוג ההולכים לתהליך גירושין חייבת להידחות כל עוד לא נמצא סידור מגורים ראוי עבור הילדים הקטינים של בני הזוג ועבור ההורה המשמורן. במידה ואין הסכמה בין הצדדים, בית המשפט יכריע מה מגיע לכל צד והוא זה שידאג כיצד יבוצע איזון משאבים בניהם.

 

-בני זוג אשר מחזיקים בנכס משותף, גם הם, אם כי לא הגדירו זאת מעולם, ייחשבו לשותפים בהחזקת הנכס. במצבים הללו, החוק יסדיר את הפירוק, בדרך התואמת את נסיבות השניים ואת מערכת היחסים ביניהם, בשונה משותפים עסקיים. 

 

-באשר לידועים בציבור וזוגות שנישאו לפני הלכת איזון משאבים (שנת 1974) – נכסיהם יחולקו על פי חזקת השיתוף. פירוק השיתוף בין בני הזוג, יתכן שיעשה בדרכים הבאות: מכירת הנכס המשותף או קנייה של החלק הנותר על ידי אחד מהצדדים.

כאשר אחד הצדדים יחליט למכור את חלקו, תחול הגנה על הצד השני, ותינתן לו "זכות קדימה". לפיכך, הצד שמעוניין למכור, מחויב להציע לצד השני, לקנות, לפני שהוא מציע את דירתו לקונים פוטנציאלים אחרים. חוק זה תקף לשנתיים מרגע הפירוד. 

כאמור מתואר חוק זה בסעיף 101 לחוק המקרקעין": מקרקעין שהם בבעלות משותפת של בני זוג, והם משק חקלאי או בית עסק המתנהלים על ידיהם במשותף או דירה המשמשת להם מגורים, לא יהיה בן זוג זכאי להעביר חלקו לאחר אלא אם הציע אותו תחילה לבן–זוגו".

לסיכום:

בכל הנוגע לפירוק שיתוף בין בני זוג, מומלץ להיוועץ בעורך דין לענייני משפחה, שכן, מלבד פירוק השיתוף, הפרידה תגרור הליכים משמעותיים נוספים.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים אחרונים שיכולים לעניין אותך
לבית משפט כדאי להגיע מוכן! חשיבותם של ראיות משפטיות.
כאשר יהיו בידייך הוכחות מוכחות תוכל להשיג את המקסימום. הוכחות...
משרד חקירות פרטיות
משרד חקירות פרטיות בישראל עוסק בתחומים רבים ומגוונים ונותן מענה לכל...
תפקיד הבלש הפרטי
  מה עושה בלש פרטי? בלש פרטי הוא אדם מקצוע בתחום הבילוש,...
חקירות מחשב ואינטרנט - סייבר
חקירות אינטרנט ומחשב  כל תחום היום ובכלל לא משנה מהו, מחובר...
שכירות מוגנת
  עיקרי ייחודיות השכירות המוגנת תשלום שכר דירה קבוע לאורך כל תקופת...
חבילת SILVER
מיניסייט(כרטיס עסק)הכולל לוגו, אודות, קישור לאתר פרסום בעיר הלקוח בחמישייה...
כיצד בוחרים עורך דין לענייני משפחה?
עורך דין לענייני משפחה - במה הוא עוסק? כפי שניתן להבין...
איך הסתיימה חטיפת הילדה מגן הילדים - נתי להב
נתי להב - חוקרת פרטית ובעלת משרד החקירות "להב-טנא" חקירות לאיתור...
שילוב בין חוקרים פרטיים ועורכי דין - חשוב מאוד
  הבחירה של השניים צריכה להיות בקפידה ולוודא כי השניים עובדים...
לכל הפוסטים

אודות

חיפוש נוסף באתר

יצירת קשר

הצטרפו לניוזלטר שלנו והישארו מעודכנים!

בניית אתרים בוורדפרס